HANDLING - Norsk lundehund

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

HANDLING

HANDLING

Poprvé jsem viděla Timiho ve výstavním postoji na CD, které jsem dostala od chovatelky (Renaty Kosinové) při jeho přejímání.

          

To jsem ještě o vystavování psů nevěděla vůbec nic, a kdybyste v  tu dobu přede mnou slovo handling vyslovili, určitě by se mi vybavilo spíše ve spojení „koňský handlíř“, než ve spojení se psy. Pokud bych svoji paměť potrápila víc, možná bych si vzpomněla na dobu, kdy jsem docela cestovala a mým oblíbeným místem byla různá tržiště s  různými trhovci a jejich nezaměnitelné předbíhání se v  tom, jak své zboží co nejlépe předvést a následně prodat.

Když jsem si později toto slovo zadala do internetového vyhledavače, dočetla jsem se např., že…“handling je způsob, jak se dítěte dotýkat a manipulovat s  ním během každodenních aktivit.“ Ve spojení se slovem pes (dog handling) pak konečně, že se jedná o vystavování psů, resp. předvedení psa ve výstavním kruhu a že se vystavovatel označuje odborně pojmem handler.

Moje první setkání s  vystavováním psů a tudíž handlingem se odehrálo na Klubové výstavě KCHMPP v  Mladé Boleslavi v  září r. 2012. To bylo Timovi pět měsíců a byl se poprvé ukázat veřejnosti (více viz fotogalerie - Klubovka Ml. Bol- 2012).


         

Handlerkou mu byla jeho chovatelka a já na ně koukala zpoza kruhu. Tímto jsem si o vystavování psů udělala první nějakou hmatatelnou představu, a protože klubovka probíhala v  nesmírně přátelském a pohostinném duchu, říkala jsem si, že to vlastně celkem nic není a dál se tím ve své mysli vůbec nezabývala.

Začátkem následujícího roku jsme se domluvily s  Renatou na jedné ze společných procházek s   její lundehundí smečkou na Točné, že se k  ní přidáme a pojedeme na výstavu do Českých Budějovic jako zkoušku na následnou světovou, která se v  r. 2013 koná v  Evropě, konkrétně v  Budapešti, což není tak daleko. Renata mi ukázala, co a jak mám dělat, jak se se psem běhá v  kruhu, jak se ukazují zuby, jak by měl stát a já se snažila její předvedení napodobovat. Timi byl zpočátku trošku vykulený, cože se to nového děje a proč najednou nemůže v  lese běhat, kam on chce, ale cupitat na nějakém tenkém provázku vedle mě a pak ještě stát. Nicméně to alespoň 10 minut vydržel a tak jsme „trénovali“.

Nadešel den „D", my se ocitli v  Českých Budějovicích na výstavišti. Původně se mělo vystavovat venku, ale protože ten den se z  nebe začal sypat sníh a nesmírně se ochladilo, bylo vystavování přesunuto do haly. Už když jsme výstavištěm procházeli, na rozdíl od zkušených strejdů a mámy, kteří velmi způsobile šli na vodítcích, byl Timi neustále „zaměstnán“ očicháváním různých zákoutí a především chtěl mermomocí s  každým psem, se kterým jsme se potkali, hned kamarádit. Vydával přitom typicky lundehundí zvuky připomínající kvílení malého dítěte, protože jsem mu samozřejmě nic z  toho, co by si on přál, nechtěla dovolit. V  této „náladě“ jsme vešli do haly, kde byl náš kruh. Timi chtěl vše kolem označkovat, na což zbylí přítomní zkušení vystavovatelé koukali poněkud z  patra a s  nevolí. Nestačili jsme se ani pořádně rozkoukat a já měla jít na řadu. Už při nandávání výstavního vodítka se mi rozklepaly kolena a mírně začaly třást ruce, a pokud by po mě v  tu chvíli někdo chtěl, abych mu spočítala jednoduché násobení jednomístných čísel, asi bych toho nebyla schopna - v  hlavě temno a duto. A byli jsme v  kruhu. Timi se jakž takž „rozpohyboval“ a pan rozhodčí (Tibor Havelka) začal nahlas komentovat jeho chůzi a vzhled. Pak nám dal pokyn, ať se zastavíme, přišel k  nám a krásnou slovenštinou mě poprosil, ať mu ukážu Timíkovy zuby. V  tu chvíli mě polilo horko, ruce se rozklepaly ještě více, a když jsem se sehnula, málem jsem Timiho „zalehla“. Timi se lekl, uskočil, já se ho snažila „ulovit“ a rychle v  podřepu dát zpátky k  sobě a hlavně mu „nějak“ otevřít tlamu. Při tomto manévru ani nevím jak, ale najednou jsem ho měla mezi nohama… No děs běs hrůza… Nakonec si to musel zařídit pan rozhodčí sám. To už jsem měla totální zatmění mozku a po zádech mi tekly proudu potu, byť bylo v  hale zima. Pan rozhodčí diktoval hodnocení do zápisu, přitom koukal na nás, jak Timi stojí, načež se Timi rozhodl, že ho to na koberci v  kruhu už vůbec nebaví a už vůbec ne se mnou a s panem rozhodčím, zvlášť když za kruhem stála nádherná a jemu strašně vonící Erinka, a tak pootočil svoji hlavu tak, jak to umí fakt jen a jen lundehundi (viz Úvod, zajímavosti) a než jsem se nadála, pelášil za ní z  kruhu ven. Já zůstala stát jak solný sloup s  plápolajícím vodítkem v  ruce a zmohla se snad jen na jediné: „Jejda, promiňte.“ Tak takhle vypadala moje vystavovací premiéra a já si naprosto zřetelně uvědomila, že jsem strašně podcenila roli handlera a že de facto o tom, jak psa vystavovat, vůbec, ale vůbec nic nevím, a to hlavně po praktické stránce (pocity Tima viz Deník druhý půlrok). Pan rozhodčí taky konstatoval, že pokud chceme na výstavy jezdit, tak musíme trénovat.

          

Erinka na Klubovce v  Ml.Boleslavi 2012                 A nad Timem na Točné v červnu 2013

Po návratu z  Českých Budějovic mě tato noční můra pronásledovala několik dní, a protože jsem člověk, který nemá rád, pokud má dělat něco, co neumí a o čem nic moc neví, začala jsem na internetu hledat veškeré informace o vystavování a především, jestli neexistuje nějaká možnost, jak se prakticky o tomto „řemeslu“ dozvědět víc. Vidina blížící se Budapešti mě totiž pěkně „visela za krkem“. Naštěstí jsem objevila stránky www.dogshow.cz s  prezentací nabídky kurzu vystavování a možností na ně dojíždět. Tuto školu vedou Jitka Bastl Hořáková a Martin Bastl ve Vinoři, kousek za Prahou.


Už při prvním vkročení dovnitř školy, kdy se Timi mezi přítomnými pejsky projevoval naprosto stejně, jako v  Českých Budějovicích, stačilo jedno jediné slovo Jitky, aby se zklidnil, a já jsem věděla, že jsme ve správných rukou. Začala jsem s  Timíkem do kurzu vystavování jezdit a musím konstatovat, že Timi dělal z  lekce na lekci dost viditelné pokroky. Taky jsem si uvědomila, že handling je opravdu nejen jisté umění, ale částečně i profese, resp. role handlera není vůbec nic jednoduchého. Mojí profesí je hledat a vybírat vhodné kandidáty na různé manažerské pozice. Praxe mě naučila, že ne každý člověk se hodí na danou profesi či na danou pozici a že největší neštěstím je, pokud někdo dělá něco, na co zkrátka „nemá“. Nemyslím vědomostně, ale především osobnostně. Znám se natolik dobře, a jako psycholog taky vím, že moje předpoklady na to být dobrým handlerem jsou limitovány mojí povahou, mým temperamentem a nastavením mé osobnosti i po stránce kognitivních determinant (to, jakým způsobem člověk vnímá a hodnotí věci a události kolem sebe). Jsem převážně člověkem pocitovým, na rozdíl od vizuálního či auditivního typu a vše hodně prožívám. A tak, jak jsem chtěla, aby mi můj dům postavil zedník, který své profesi perfektně rozumí a ovládá ji a ne učitel základní školy, který si potřebuje přivydělat ke svému nízkému platu, poprosila jsem Jitku Bastl Hořákovou, aby se stala Timovou handlerkou. Tento přístup se dle mě pozitivně projevil i v  praxi, kdy se Timi začal prosazovat na výstavách svými postupy do závěrečných soutěží. Já se ve své roli majitelky psa můžu zpoza kruhu celkem v  klidu dívat, protože uvnitř v  roli handlera i po absolvování kurzu, bych se určitě „klepala“ a Timi se mnou.

Obě si zároveň neskromně přejeme, aby Timi byl vystavován tak, aby si toto plemeno pokud možno co nejvíce přítomných všimlo, zapamatovalo a třeba se i do budoucna o něj zajímalo. Věřte mi, že mi přitom vůbec nejde ani o moji osobu (moje ambice nejsou sbírat trofeje a utírat z  nich prach, ale především zdravý a spokojený pes), ani konkrétně o Tima, ale obecně o plemeno norského lundehunda. Proč? Protože lundíků je na celém světě pořád strašně málo na to, jací to jsou úžasní kamarádi, veselí společníci, oddaní a milující členové rodin, ve kterých žijí, a taky neúnavní „tajtrlíci“ - toto přirovnání Renaty mám strašně moc ráda, protože je plně vystihuje (více viz záložka Úvod, povaha). Jitko a Martine Bastlovi, moc za váš přístup děkuji! (více Odkazy - www.dogshow.cz).


 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky